Kaprové
Výber kaprového prútu.
Kaprové prúty sa vyrábajú, ako teleskopické a delené – dvojdielne a trojdielne, v dĺžkach od 3,00 m až do 4,50 m a s rôznymi vrhacími záťažami. Aký kaprový prút si vyberieme záleží od toho, na akom revíry chceme chytať, či je to rieka, alebo jazero a či budeme chytať nahadzovaním nástrahy do lovného miesta, alebo vyvážaním nástrahy pomocou člna, alebo zavážacej loďky. To, či si chceme zaobstarať prút teleskopický, alebo delený je vecou individuálnou a hlavne si musíme uvedomiť rôzne prepravné dĺžky pri prútoch delených a teleskopických a aj ich rozdielne hrúbky rukovätí a ich rozdielnu pružnosť a ohybnosť blankov pri zdolávaní úlovkov. Štandardná dĺžka kaprového prútu je 3,60 m, ale na veľké vzdialenosti a nahadzovenie nástrahy používame prúty s dňlžkou 3,90 m, alebo 4,2m. Ak chceme chytať na jazerách a nástrahu budeme do lovného miesta nahadzovať je lepšie použiť tvrdší prút a dlhší, s veľkými vodiacimi očkami, ktoré umožňujú ľahší prechod vlasca cez očká a dohodíme ďalej. Pri vyvážaní nástrahy do lovného miesta je lepšie použiť mäkší prút s dĺžkou od 3,60 m do 4,20 m. Mäkší prút je výhodnejší z toho dôvodu, že rybu zdolávame šetrnejšie a ryba sa tak často nevyreže z háčika, ako pri tvrdých prútoch.
- 1
- 2
Kaprové prúty na rieky
Pri love na riekach platia tie isté pravidlá, ako pri love na jazerách, ale tu sa používaju tvrdšie prúty a dĺžku prútov prispôsobujeme veľkosti a mohutnosti rieky na ktorej lovíme a sile prúdu rieky.
Ako sme už uviedli, použitie teleskopických prútov je individuálnou záležitosťou. Aj teleskopické prúty sa vyrábajú v rôznych dĺžkach a s rôznou vrhacou záťažou, ale používajú sa už v menšej miere, ako pred rokmi. Výber teleskopického prútu je podobný, ako pri prútoch delených.