- Úvod
- >>
- Sumčiarina
- >>
- Prúty
Prúty na sumcov
Výber sumcového prútu.
Lov sumcov sa teší čoraz väčšej obľube. Sumec je našou najväčšou sladkovodnou rybou, je to veľmi veľká a bojovná ryba, ktorá preverí pripravenosť každého rybára a aj kvalitu jeho výstroja. Sumcové prúty sú oveľa robustnejšie a ťažšie, ako iné prúty, ale je to dané rybou, ktorú sa snažíme uloviť. Väčšina prútov sa vyrába z kvalitných uhlíkových vlákien, ktoré sú extrémne pevné, ale zároveň pružné. Prúty sú hustejšie osadené kvalitnými, dvojnožičkovými očkami so SIC vložkou, ktorá nám dovoľuje použiť aj spletané šnúry. Koncové očká prútov sú väčšinou klasické, ale používajú sa aj prúty s kladkami. Prúty sú vyrábané v rôznych dĺžkach a prevedeniach podľa toho, akú techniku lovu si zvolíme – na ťažko, na trhačku, lov z člna, alebo prívlač. Dĺžky prútov sa pohybujú od 1,8 m do 4,5 m! Prúty sa vyrábajú ako jednodielne, dvojdielne, trojdielne a v ponuke sú aj špeciálne teleskopické prúty. Rozdielna je aj vrhacia záťaž prútov, ktorá sa pohybuje od 120 g do 1,0 kg!
- 1
- 2
Ak sa rozhodneme loviť sumce z brehu, odporúčame zaobstarať si dlhší prút. Väčšinou sa používajú prúty 3,0 m, alebo dlhšie, čo nám pri väčšej vzdialenosti od brehu pomáha pri zdolávaní, sumca nadvihovať od dna. Z brehu lovíme spôsobom na ťažko, alebo na trhačku a používame veľké živé, alebo mŕtve nástrahy a tak tomu aj prispôsobujeme vrhaciu záťaž, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 400 g do 1,0 kg. Veľmi často sa však používa prút z dĺžkou 2,7 m, ktorí je považovaný za univerzálny pre lov z brehu aj z člna. Prút by mal mať dlhšiu rukoväť, aby si ho rybár pri zdolávaní mohol oprieť o bok, alebo špeciálny držiak, ktorý sa pripína na pás.
Lov z člna je tiež veľmi obľúbený a sumce lovíme buď pomocou vábničky, alebo pomocou plaváka splavovaním nástrahy a prehľadávaním vytipovaného lovného miesta, tretí spôsob je lov na prívlač. Ak teda chceme loviť z člna potrebujem kratší prút. Tu sa používajú jednodielne, alebo dvojdielne prúty v dĺžkach od 1,8 m do 2,4 m s vrhacou záťažou od 120 g do 500 g. Je to dané aj použitou nástrahou, ktorá môže byť živá, alebo mŕtva. Prúty pre lov z člna sú menej robustné, ako prúty na lov z brehu, ale sú dostatočne pevné a extrémne pružné a aj hustejšie osadenie vodiacich očiek umožňuje výborné rozdelenie záťaže na blank prútu.
Pri love na prívlač sa používajú prúty v dĺžkach od 1,8 m do 2,7 m. Tu je výber prútu podmienený tým či budeme loviť z brehu, alebo z člna. Pre lov z brehu je určite vhodnejší dlhší prút a pre lov člna kratší. Bežná vrhacia záťaž u týchto prútov sa pohybuje od 120 g do 300 g. Tu si tiež musíme uvedomiť, akú ťažkú nástrahu budeme používať, pretože niektoré umelé nástrahy vážia aj 150 g! Je tiež rozdiel, či sa budeme venovať vertikálnej prívlači, pri ktorej sa používajú krátke a silnejšie prúty, alebo chceme aktívne nahadzovať nástrahu do lovného miesta.
V každom prípade si musíme zvážiť spôsob lovu, zhodnotiť miesto lovu, zobrať do úvahy použitú, alebo najčastejšie používanú nástrahu a podľa toho sa snažiť zvoliť vhodný prút, jeho dĺžku a vrhaciu záťaž.